Липса на субсидии за малките стопанства в Родопите

20:29, 09.12.2014

Необходима е специална защита и финансови стимули за дребните животновъди в планината - в това са категорични и производители, и преработватели на планинско мляко в Родопите. В кампанията на БНТ 2 "Купувам българското" ви представяме  производителите и проблемите, с които се сблъскват те.

Малките стопанства с една-две крави са характерни за Родопите. Заради липсата на субсидии през последните години и заплахата от забрана за изкупуване на млякото, те непрекъснато намаляват. Така намалява и суровината за млекопреработвателите в планината.

"Трябва да се разбере от разумните политици. Това по-скоро са социални земеделски стопанства и трябва да бъдат с особен статут. Така ще запазим и природата, ще запазим и това голямо биоразнообразие", заяви управителят на млекопреработвателно предприятие Милкана Йорданова.

Тук трябва да се добавят и основните характеристики, които отличават родопското мляко.

"Родопските крави от породата Жарсей достигат масленост над 7 процента, когато 3,6 е нормалната масленост. И особено лятно време, когато са на паша, те пасат тия билки, значи билките нали са полезни. Кравите, овцете ги пасат, произвеждат мляко и ти го дават в готов вид, то е направо лекарство онова. Освен храна е и лекарство", каза майсторът на кашкавал Валентин Стефанов.

Управляваното от Милкана Йорданова малко предприятие основно работи с дребни стопани и никога не е имало проблеми с хигиената и качеството на млякото.

"Ние от 20 години имаме отношения с всяко семейство, с всяка фамилия, знаем какво е млякото, кога се тели кравата, кога е в сух устоен период, кога е на паша, кога е в обора. Така че ние гарантираме за качеството на млякото", обясни тя.

Качественото планинско мляко е в основата на всички продукти, които мандрата произвежда. За сирената и кашкавалите се спазва характерна технология и минимум два месеца период на зреене.

"В никой от продуктите не слагаме никакви консерванти, те се базират на това, че консервирането идва от самото мляко. Възрастните хора тука казват, че млякото се брани, значи то се пази. В рамките на два часа, ако преработиш млякото, то е запазено откъм развиване на вредни микроорганизми", каза Милкана.

Това обуславя и по-висока цена, но Милкана Йорданова не се притеснява от конкуренцията. Съжалява само, че не е направено нищо, за да се запази като типично българска марката "Кашкавал". И сега всякаква продукция от Западна Европа може да влезе в България под етикета "кашкавал". А това неминуемо удря по родното производство.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад