Млекопреработватели от Югозападна България искат да има субсидия за литър мляко

19:55, 03.12.2014

Млекопреработватели От Югозападна България настояват държавата да отпуска субсидии не само на глава животно, както е сега, но и за литър мляко. Според тях ако има финансова помощ за млякото това означава, че животните ще бъдат изхранвани с по-качествена храна ,а от там и млякото ще бъде по-добро. Те определиха изминалата година като изключително трудна за бранша.

Костадин Велев от Разлог и семейството му произвеждат сирене, масло, мляко и кашкавал от близо 19 години. Преди 4 създали своя ферма с крави, а до тогава изкупували голяма част от млякото от мандрите в региона. Млекопреработвателят казва, че ако има субсидия за литър мляко млекопроизводителите ще предават реалните количества срещу документи. Така бизнесът ще излезе на светло.

„Примерно той дава 100 литра и му завеждат в дадената мандра 100 литра, защото върху тях ще получи тази субсидия той. Тогава много от фермите ще отидат по регистрация по ДДС", казва Костадин Велев.

Според Велев сега около 80 процента от фермите у нас не са регистрирани по ДДС, а това означава укриване на данъци. Като няма субсидия за млякото, няма и стимул дори да се произвежда мляко. Три ферми от планинските села в района вече продали животните и фалирали.

„Просто не бих се наел да имам ферма, но тъй като имаме и малко предприятие, в което произвеждаме млечни продукти, а нашето предприятие произвежда само и единствено от мляко млечни продукти и по този начин исках да гарантирам някакво количество мляко, което да бъде качествено, което да бъде истинско”, обясни Велев.

Най-голямата му болка на е, че такива като него, които по думите му са доста и, които са създали ферми след 2009-та година, не получават субсидия за рефернтия период, а само на глава животно, която е 240 лева. Според него без допълнителна помощ нито може да се увеличава стадото, нито пък да се прави по-добра селекция на животните.

„Нека да взимат 2014 година, за да бъде реално, за да могат да влязат реалните млекопоризводители реалните, а не тези, които са били на хартия 2009 година. Примерно имал си 20 животни 2009 година сега имаш 100 какво правиш с тия 80 животни", попита Велев.

Във фермата си семейство Велеви отглеждат 134 крави. С европейски средства направили модерна доилна зала, а откакто са в бранша все се оправят с кредити. Миналата година по това време продали по-голяма част от млечните си продукти, а сега стока за 200 хиляди лева стои в хладилните складове.

„Тази година заради руското ембарго ли заради безпаричието ли много е тежка годината, такава тежка година не сме имали. Ние трябва да наблегнем на българските продукти, да се купуват българските продукти. Те са гарант за традиция за качество най-вече и не по-маловажно е това, че като се купува от българските продукти се подпомага самото българско производство. Ако се купуват повече вносни да ги наречем млечни или месни продукти тогава ние не подпомагаме нас ние подпомагаме ЕС, които са си достатъчно добре и които получават достатъчно добри субсидии”, смята Велев.

За да се разплати по веригата в края на годината семейство Велеви се надяват да вземат кредит от банка. От три месеца чакат одобрение. Заявили им от банката, че браншът се смята за рисков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад