Приложение за смартфон помага на хора със зрителни проблеми

Приложение на смартфон, което помага на хора със зрителни проблеми да се ориентират по-добре в града предизвика сериозен интерес. Станало известно  като “Електронни очи”, мнозина  вече го издирват и питат как може да го открият. Това мобилно приложение,...

20:49, 07.12.2014

Приложение на смартфон, което помага на хора със зрителни проблеми да се ориентират по-добре в града предизвика сериозен интерес. Станало известно  като “Електронни очи”, мнозина  вече го издирват и питат как може да го открият. Това мобилно приложение, за което вече ви разказахме в новините, все още е само проект.

Как хората с проблемно зрение чуват топката? Мария Чернева разговаря с двама души.

Мария Чернева: Как се ориентирате къде е топката?

Веселин Кушнеренков: Ами със слуха, тя издава шум.

Ивайло Вътов: Топката има звънчета.

Мария Чернева: Успявате ли навън да се ориентирате?

Веселин Кушнеренков: В познати обстановки нямам никакъв проблем в един нов маршрут, който минавам ми е малко по-трудно, по-бавно вървим.

Ивайло Вътов: Трудното придвижване, трудната комуникация, вече  е загърбено до голяма част, но все още има какво да се желае. Ние като незрящи не можем да твърдим, че познаваме целия град и едно такова приложение което да ни казва например, какви известни големи сгради има покрай нас.

Веселин Кушнеренков: Да казва в един момент ти къде си точно  и когато знаеш къде искаш да отидеш улесняват ни супер много. Чувам на запад, примерно, и кола вече има за слепи правят.

Ивайло Вътов: То не смея да мечтая щото всичко вече е изпълнимо и вече не са мечти, а реалност и трябва някой да се заеме с определената кауза и тя е постижима.

В студиото на “По света и у нас” журналистката Мария Чернева споделя кога това приложение ще стане факт.

"Знаех си че тази наша идея ще предизвика интерес, най-малкото защото може да компенсира сериозен дефицит на хора със зрителни увреждания, – казва журналистката. – Всеки снабден със смартфон, би могъл лесно да получи гласова информация къде, на кой адрес, пред коя сграда се намира с точност до сантиметър, да получава информация за най-близката спирка на градския транспорт, и пристигащи автомобили, да упътва незрящия в неговия маршрут. И трябва да ви кажа че тази възможност се оказа много вълнуваща, особено за младите хора, които са активни и биха искали да са независими. Като Веселин и Ивайло, които срещнах на тренировка по голбал, това е футбол за незрящи."

- Говориш за идея, какво трябва да стане, за да може тази идея да стане факт?

- Тази идея вече придоби формата на проект и той вече е част от благотворителната кампания “Избери за да помогнеш”, – казва Мария Чернева. – И освен че има банкова сметка, има и ДМС номер. Така че за да стане факт, зависи от нашите зрители, които искат за станат част от нещо толкова вълнуващо – как нещо толкова малко като едно мобилно приложение, може значително да промени живота на незрящите. Пък и не само на тях – наша колежка, пенсионирана режисьорка ми се обади, казвай за тези “електронни очи” – ме пита, защото заради диабета, зрението й отслабва. Така че ще бъде от полза за мнозина.

Иван Янев сподели, че за реализацията на проекта в София ще са нужни около 20 000 лв. Мария Чернева подчерта, че е нужно съдействие от Столична община, за да се синхронизират данните от Центъра за градска мобилност.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад