Как технологиите компенсират липсата на зрение

В международния ден на хората с увреждания екипът ни е готов да докаже, че технологиите могат да компенсират голяма част от техните проблеми. Идеята за приложение към смартфони, което да казва с изключителна точност местоположението и маршрута за...

21:13, 03.12.2014

В международния ден на хората с увреждания екипът ни е готов да докаже, че технологиите могат да компенсират голяма част от техните проблеми.

Идеята за приложение към смартфони, което да казва с изключителна точност местоположението и маршрута за незрящи, вече се превърна в проект, който всеки може да подкрепи с DMS.

Да се качиш на правилния рейс може да е такова изпитание, което зрящите въобще не могат да си представят. Идва ли автобусът, кой номер е, къде е вратата. Иван минава пред това поне два пъти на ден.

Иван Янев, Федерация “Спорт за хора със зрителни увреждания”: Ами единствено благодарение на хората, питам хората кой номер е.

Въоръжен с куче, Виктор също всекидневно кръстосва софийските улици. Непрекъснато да спираш и да питаш хората, обаче, може да е много уморително, дори унизително.

Виктор Асенов, студент: Има много случаи, в които изпадам в следната ситуация – заставам на тротоара и крещя все едно че продавам царевица: Извинете, бихте ли ми казали къде се намира … еди кое си.

Това е много неудобно защото – е събота и неделя, вечерно време – няма хора.

В същото време мобилните технологии предлагат толкова много говорящи програми и навигации. Но за съжаление, безполезни за незрящи.

Но пък идеята мобилната навигация да преработи в тяхна полза е страшно вдъхновяваща.

Иван Янев, Федерация “Спорт за хора със зрителни увреждания”: Ако може и на непознати места да се движа, така както се движа на познати, за мене би било страхотно и невероятно. На практика да бъдем почти изцяло независими, защото тогава с това нещо, с тази система в джоба аз ще мога да поема тези рискове, които сега не поемам. А именно – да отивам на места, където имам работа и където не съм бил.

Виктор Асенов, студент: Човекът си пуска джи пи еса, пуска си това приложение и то му го казва – къде да завие, къде да ходи, какво да прави, стигнал ли е обекта, не е ли…

Иван Янев, Федерация “Спорт за хора със зрителни увреждания”: Ако има вариант това приложение така да се синхронизира с електронната система на градския транспорт и да се казва кой номер е в момента на спирката, наистина това е неописуемо.

Неописуемо и лесно изпълнимо. Стига да събере достатъчно подкрепа. Проектът – навигация за слепи на федерация Спорт за хора със зрителни увреждания е част от кампанията “Избери да помогнеш”.

Всеки може да участва и с SMS с текст DMS MOBILEN на кратък номер 17 777.

Автор: Мария Чернева, оператор Илия Иванов

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад