Избрано от "Вяра и общество": 1000 години Охридска архиепископия
Предаване: Вяра и общество с Горан Благоев, 27.07.2019
• Дълбоките корени на българската църква в Македония – според учените през настоящата 2019 г. се навършват 1000 г. от основаването на Българската църква с център в Охрид. На тази тема е посветена основната част на предаването. Горан Благоев разговаря с доц. д-р Георги Николов от Историческия факултет на СУ и доц. д-р Павел Павлов от Богословския факултет на СУ, които заедно с Македонския научен и-т са съорганизатори на международната конференция, проведена в София, която разисква историческите факти около учредяването на Охридската архиепископия. С гостите в студиото търсим отговори на въпроси, свързани с приемствеността между Българската църква от времето на царете Петър и Самуил и тази, чиито права регламентира с няколко грамоти византийския император Василий ІІ; ще разберете защо е неправилно тази църква да бъде наричана само „Охридска архиепископия” и основателни ли са претенциите на днешната църква в Македония върху нейното духовно наследство. Специален репортаж ще ви покаже историческите свидетелства за българския произход на архиепископията, които все още може да бъдат видени в Охрид. Въпреки желанието ни сред събеседниците да има и учен от република Северна Македония, който беше участник в конференцията, поканата ни не бе приета...
• „Търсен от хората, следен от властта” – дфн. Момчил Методиев представя сборника, посветен на Проватския епископ Антоний (1915-2002). Научете невероятната съдба на този архиерей, която стига до читателите благодарение на църковния изследовател Борис Цацов. Текст, изграден върху Автобиографията-дневник на духовника и богат снимков материал, разказват за неговата съдба, свързана с отстояване на българщината в Пиринска Македония по време на насилствената македонизация, репресите на комунистите и недоверието на атеистичния режим към него, ентусиазираното му присъединяване към Алтернативния синод с надежда за промяна в Църквата и връщането му като клирик на патриарх Максим. Чуйте и личните спомени на русенския свещеник Стефан Стефанов, за когото дядо Антоний въпреки превратностите на съдбата в крайна сметка останал църковен човек.
• Спомен за чудото на св. Климент Охридски от 1944 г. – вижте разказа на очевидци за спасяването на български войници от немски плен в Охрид през октомври 1944 г. и за небесната намеса на светеца. Една истинска история, станала сюжет на повестта „Охридска балада” и игралния филм „Спасението”.
Екипът на «Вяра и общество»
„Вяра и общество” може да проследите и чрез неговите повторения: по БНТ 1 – в неделя срещу понеделник от 4.45 ч., по БНТ 4 – в неделя от 11.00 ч. и в понеделник срещу вторник от 3.15 часа, а по БНТ 2 – в събота от 9.30 часа.