„БПЦ като институция заема дисидентска позиция и създава морален стандарт как да помагаш на ближния си.” Българската православна църква се оказва единствената верска институция, намираща се териториално под контрола на Хитлер, която открито заявява своята позиция срещу избиването на евреите, пращането им в лагерите на смъртта и в крайна сметка успява да ги спаси. Затова евреи номинираха БПЦ за Нобел за мир четири години след като първата номинация не успя. За мотивите, чувствата, спомените, макар и през поколение, за обичта и признателността, за живота и смъртта, но и за опозицията и скептицизма на някои, че номинацията този път ще успее – чуйте мислите на събеседниците на Горан Благоев в студиото на предаването – доц. Албена Танева, социолог, Лъчезар Тошев, вносител на първата Нобелова номинация, по телефона от Тел Авив – адвокат Моше Алони, вносител на настоящата номинация, и по скайп от Испания писателя Леа Коен.
Чудеса на вярата – Как един мюсюлманин от Иран стана християнин в България? Кой му помогна? Защо една малка християнска общност помага на нуждаещите се, без разлика от тяхната вяра и етнос. Вижте един вълнуващ разказ за дейността на Социално-просветния център на Първа Евангелска баптистка църква в София.
"Не си прави кумир и никакво изображение..." – разговор върху значението на Втората Божия заповед с проф. Калин Янакиев. "Кумирът не е сътворен от Бога. Това е нещо, което ние превръщаме в божество. Ако направим кумир парите, превръщаме се в хора на парите. Също така и цели изповедания могат да бъда превърнати в кумири. Зилотите са майстори да превърнат дори Православието в кумир и да започнем да го спасяваме, т.е. да спасяваме Христос, който всъщност спасява нас."
Екипът на "Вяра и общество"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News