„БПЦ участва в един режисиран преход и продължава да прави това, което й се казва” – „Вяра и общество” ви предлага един поглед към 10 ноември 1989
В този брой ви предлагаме:
- „Църквата пропиля възможността да стане водач на промените, защото беше в морален ступор” – разговор, който търси отговор на въпроси като: Как Българската православна църква посрещна 10 ноември 1989? Беше ли подготвена за промените в обществото след рухването на атеистичния тоталитарен режим? Успя ли тогава Църквата да се отърси от „старите” си зависимости и не придоби ли сетне „нови”? Планиран ли беше разколът в Църквата и можеше ли той да се избегне? Чуйте какво смятат събеседниците, участвали в събитията отпреди четвърт век: свещеник Любомир Попов от Варна – депутат през 1990 г. в 7 ВНС, Любомир Младенов – един от първите служители на новоснованата през 1990 г. Дирекция по вероизповеданията, по-късно неин директор, и доц. Дилян Николчев, който като млад богослов е сред възстановителите на Съюза на църковните служители.
С видеоматериал, изграден изцяло от архивни кадри и документи, припомняме събитията отпреди 25 години – донесения на владици - агенти до ДС от края на 1989 г., бденията на Христофор Събев, участието на митрополит Пимен в Кръглата маса, първото черкуване на членовете на Политбюро на ЦК на БКП и т.н. От свидетелските разкази в този материал ще научите и кои синодални митрополити са се оказали най-подготвени за настъпващите промени.
- Светиня от Освобождението пази Ловеч – в деня, когато честваме св. Архангел Михаил, ви разказваме за интересната съдба и чудесата на една малко известна икона на небесния архистратиг, която се почита в града край р. Осъм. Ще научите и как тази светиня спасява града през Руско-турската освободителна война.
Екипът на „Вяра и общество”
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News