„Неверието е грехът на първите хора, който светът наследи” – в новия брой на „Вяра и общество”
В този брой ще видите:
Един интересен поглед за човешкия стремеж към познание и първородния грях, за първата непоискана прошка, за опрощението и покаянието в живота на християните – разговор на Горан Благоев с проф. Калин Янакиев и пастор Христо Куличев. „Едно е да познаеш злото като нещо, което съществува, друго е да го извършиш.” – твърди проф. Калин Янакиев. За пастор Куличев наследеното и днес неверие е грехът на Адам и Ева, който ние наследяваме. „Не греха наследяваме, а безчинието на Адам и Ева (изпадането от чина, загубата на доверие)” – продължава разсъжданията си проф. К. Янакиев. Според него три са унищоженията, които първите хора извършват – повярвали са, че Бог е тиранин, че не е Отец, а света са възприели като средство за манипулация.
Въпреки различните тълкувания и анализи Сердикийският събор е Вселенски, проведен преди 17 века в днешните български земи и като такъв е първият, който твори канони. Това е мнението на византолога доц. Веселина Вачкова, автор и на книгата „Сердикийският събор: 1670 г. история и интерпретации”. Според нея това е един уникален събор с многобройни представители, на границата на Източната и Западната империи. Ще чуете и разсъжденията й за Символа на вярата, съставен от св. Атанасий Велики, в който се казва че Св. Дух изхожда както от Бог-Отец, така и от Бог-Син.
Каква е позицията на Св. Синод след искането на Вселенския патриарх Вартоломей да бъде демонтиран паметникът на екзарх Антим от двора на българската църква „Св.Св. Константин и Елена” в Одрин?
Екипът на „Вяра и общество”
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News