Христос е върховна ценност, която е вечна
Предаване: Вяра и общество с Горан Благоев, 21.12.2019
Да съградиш храм, който да се превърне в духовен дом на цял един жилищен комплекс – в България има едва седем църкви, които са посветени на Рождество Христово. Най-новата от тях е в столичния комплекс "Младост" – построена само за година и 4 месеца. За превръщането ѝ в притегатален център не само за хората, които живеят наблизо, за енорийския живот, в който важно място имат и децата, за грижата на миряните за нямащите и страдащите и за откровението, че когато прекрачат прага устонявават, че винаги са готови за нещо ново – в специалния ни репортаж преди храмовия празник на „Рождество Христово” в София.
„Рождество Христово – космическо събитие в извънреден порядък”. Гл. ас. д-р Смилен Марков – преподавател по християнска философия, говори за радостта от споделянето на празника. „Животът в Христос предполага динамично споделяне, среща с другия, която не бива да се подценява, защото е обагрена с любов и вяра. Човек е сътворен в слава, да бъде пръв. В обикновените и банални обстоятелства на едно раждане прозира дълбинното познание за статута на човека, на Божията любов, намерила израз в синовната любов на Бог към сина си. Раждането на Спасителя е индикация, че преживяваме не някакво старо, повтарящо се събитие, а нещо абсолютно непознато, ново историческо събитие, което няма да се повтори.” Чуйте откровените размисли на един преподавател по християнска философия и за това, как някои стари, предхристиянски архетипни образи и символи се преосмислят от християнството, а също и в кой период е роден Спасителя.
Как се ражда Младенецът сред малчугани в храма? – репортаж за благодатното сътрудничество между една детска градина и един столичен храм в навечерието на Рождество Христово. Вижте какво направиха възпитаниците и учителите от детска градина „Зора” в София, подкрепени от свещеник Александър Лашков от храм „Св. Троица”.
„Има ли граница християнската свобода? Дали Бог, в който вярваме има ограничения? Отговор на тези философски въпроси можете да откриете в новото издание на сборника „Емпирей”, втори том на Християнския литературен алманах представен от един от неговите съставители – доц. Калин Михайлов, поет и университетски преподавател. „Емпирей означава най-високото равнище на небето, свързано с огън и светлина, обиталище на ангели и светии. Има една празнота в отношенията на Църквата със света и ние се опитваме да я заемем, чрез християнската литература, съграждаме мостове. Литературата в нашия алманах не е църковна, но е подвластна на християнското разбиране, на християнските ценности. Търсим свободомислещи хора, но все пак човек следва да си поставя ограничения, но те са свързани с любовта, с желанието да уважаваш другия и да не го обидиш. Една част от нашите автори не се вписват в идеологическите парадигми, други просто следват поведението на знаещия християнин.” Ако се оставите на словата на авторите от „Емпирей” ще прекарате заедно едно време, което със сигурност няма да бъде загубено.
Ако сте пропуснали първото излъчване на "Вяра и общество", може да проследите предаването и чрез неговите повторения: по БНТ1 – в понеделник от 12:30 ч., по БНТ4 – в неделя от 11:00 ч., в понеделник срещу вторник от 2:50 часа и в петък от 12:30 ч., а по БНТ2 – в събота от 7:00 часа.
Екипът на предаването Ви честити предстоящия празник и Ви пожелава Благословено Рождество Христово!