Източните култове печелят от лицемерието на клира – тази събота във „Вяра и общество”
В този брой:
Искрен израз на християнството или пиар е призивът на Патриарха желаещите да го почетат за рождения му ден да направят дарение на нуждаещите се? Защо този призив стана новина и защо предизвика толкова негативни коментари в интернет? Толкова ли сме обръгнали към искрените послания, че и това не можахме да разчетем? Защо не вярваме на искрените намерения на Патриарха? „Църковните деятели са заобиколени с лукс и разкош – това стои в основата на недоверието към тях“, коментира Владислав Апостолов от в-к „Труд” призива на патриарх Неофит по случай рождения си ден. Според Пламен Сивов от фондация „Покров Богородичен” „тънката разлика между пиар и милосърдие минава през смирението и любовта към ближния“.
Ще видите още:
Източното учение за кармата е легализирана несправедливост – разговор с Клаус Кенет, автор на нашумялата у нас книга „Два милиона километра в търсене на любовта”. Личната изповед на автора: как един католик става мюсюлманин, после будист и накрая – православен и защо съвременният свят превърна в панацея източните култове?!
Храмът, с който следосвобожденска София почита небесния закрилник на българите – неизвестни факти от 110- годишната история на църквата на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски”. Вълнуващ разказ за перипетиите, през които минава храмът, съхранил икони и стенописи на Ив. Мърквичка, А. Митов, Н. Ростовцев.
Довършването на зографията в българския параклис на Антарктида трябва да стане национална кауза – призивът на художничката Ганка Павлова, която за съвсем краткия си престой в българската полярна база – едва един месец – не успя да изпише всички икони и трябва отново да замине за Антарктида, за да довърши работата си по украсата на параклиса.
Екипът на „Вяра и общество”
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News