Въвлече ли Светият синод Църквата в политически игри?
Предаване: Вяра и общество с Горан Благоев, 09.05.2015
"Светият Синод е взел решението за молитвено споменаване на Симеон Сакскобургготски като „цар на на българите” на основание на историческа фактология, хронология и по традиция” – това заяви Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, изразявайки официалното становище на българските архиереи. Според него „Църквата живее в държавата, но е отделена от нея и решението не застрашава конституционния ред. Св. Синод поставя нещата на историческа основа, но ние сме общество на самозвани съдници и не бива във всичко да се подхожда с отрицателно отношение”.
В дискусията участие взеха и Любомир Младенов - служител на Дирекцията по вероизроведанията към МС от основаването й и неин директор (1997–2002 ), син на началника на военна прокуратура по времето на цар Борис ІІІ, и д-р Виктор Костов - правозащитник, гл. редактор на „Свобода за всеки”.
За д-р Костов „това решение влиза в противоречие с Конституцията. Ако то нямаше обвързване и претенции за властническо взаимодействие между Църква и власт, едва ли щеше да има проблем. Но в този му вид то може да стане катализатор за връщането на стари форми на управление”.
„Висшият клир и Симеон Сакскобургготски получиха отпор в общественото мнение на България. Пренебрегва се историческият факт, че като министър-председател той се закле в Конституцията на РБългария и с това се отрече от своята монархическа принадлежност.
Случващото се е брънка от една кампания за политическа реабилитация на бившия цар” – категоричен беше Любомир Младенов. След дискусията позиция по темата изрази и проф. Калин Янакиев, като изтъкна: ”Ако Църквата ни задължи да поменаваме Симеон Сакскобургготски днес като цар, значи отрича републиката”.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News