Богомилството - феноменално учение или проклятие за християнството?
Предаване: Вяра и общество с Горан Благоев, 28.02.2015
Богомилите - борци за социална справедливост или еретици? Носители на феноменално учение или проклятие за християнството? Повече от десет века името им буди симпатии и отрицания.
Търновският събор срещу богомилите от 1211 г. е израз на загриженост на Църквата и държавата към проблемите на паството. В навечерието на Неделя Православна, когато се почита Съборът срещу богомилите, със своите събеседници историците – доц. д-р Веселина Вачкова, доц. д-р Георги Николов и църковния историк доц. д-р Павел Павлов, Горан Благоев търси отговор на въпроси като: Кои са богомилите – борци за социална справедливост или еретици; дали са носители на феноменално учение, или са проклятие за християнството? Защо е свикан Съборът срещу богомилите и защо се почита на Неделя Православна? Според доц. д-р Георги Николов «Богомилството е българският принос в християнските ереси. Няма доказателства, потвърждаващи хипотезата на Николай Райнов, че основател на това движение е Боян Магесник, синът на цар Симеон». За доц. д-р Веселина Вачкова «Съборът е стъпка към възстановяване на Българската патриаршия и Борил е действал като добър владетел: искал е да издигне престижа на държавата и статута на Църквата». Доц. д.р. Павел Павлов смята, че «богомилството имитира християнството и се опитва да прилича на ранното християнство, но от гледна точка на ценностите понякога е негова диаметрална противоположност».
Темата предизвика много интересни въпроси, затова екипът на "Вяра и общество" реши това да е първа част от дискусията с фокус върху отношението между богомили - държава - църква, а скоро очаквайте разговор за самата същност на богомилството.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News