Настроенията и очакванията на свещеници и миряни от Варненска епархия
Предаване: Вяра и общество с Горан Благоев, 14.12.2013
Настроенията и очакванията на свещеници и миряни от Варненска епархия с днешна дата - в пряка връзка от морската ни столица с председателя на Инициативния комитет "За чистота в БПЦ" Иван Панайотов и участника в протеста Добринка Ковачева. Събеседници на Горан Благоев в София бяха Любомир Младенов - директор на Дирекцията по вероизроведанията към МС (1997-2002г.), Румен Леонидов, както и доц. Лизбет Любенова.
Какво е настроението на миряните в деня преди избора от "Вяра и общество" попитахме първо събеседниците от Варна.
"Особено след появилите се в публичното пространство през вчерашния ден уличаващи още веднъж личността на епископ Борис, миряните във Варна са потресени. Това се случва именно в период на пост, който просто привежда към съблазън християните именно в период, когато трябва те молитвено да се покаят. Нямаме думи, не знаем по какъв начин да изразим нашето възмущение и изцяло насочваме надеждите си и настояваме Светия синод, Негово Светейшество българския патриарх Максим да вземе бързи и адекватни мерки по повод кандидатурата на дядо Борис", заяви Добринка Ковачева.
По повод писмения отговор на епископ Борис за искането той да се оттегли, Иван Панайотов сподели, че това ги е възмутило още повече.
"Това, което той е правил според нас преди първия избор - заплахите, обещанията, натискът, давлението, което беше сторено тайно, на тъмно, сега той го направи абсолютно явно, пред цяла България. В своето писмо той открито заплаши и свещениците, и избирателите. В своето интервю, чрез така наречената флашка - малка, според нас, той каза на тези, които той е корумпирал - "ако вие не изпълните това, което ви наредих предварително, вие ще бъдете изобличени с направените от мен записи по време на вашето корумпиране", категоричен е Панайотов.
В студиото на "Вяра и общество" разговорът продължи с въпросите защо и можеха ли да се избегнат тези събития.
"Тази борба за Варненския митрополитски престол е донякъде изненадваща след спокойния сравнително тон и действия, които съпроводиха патриаршеския избор. В него имаше голям емоционален заряд, но той премина сравнително нормално. Обяснението за това може би е в туй, че патриаршеския престол не е пряко свързан с финансови и икономически придобивки, докато митрополитският изглежда има много голям финансов и икономически потенциал", посочи Любомир Младенов.
"Синода си изми много сериозно ръцете като от една страна отрече този избор и го върна, но остави двамата кандидати, което беше първо лицемерие", коментира Румен Леонидов. "Ако този избор се състои, хората, които са заплашени, ще гласуват отново. И тогава вече това означава, че този избор ще се узакони завинаги", добави още той.
"Моралът на духовенството е вълнувал нашият народ още по време на християнизацията, защото във въпросите до папата има един, който е много интересен: "Трябва ли да целуваме ръка на наш духовник, който е омаскарен и който ние подозираме, че е неморален?". Само че отговорът там звучи много интересно. Там е казано, че вярата е на този, който я получава, а не на този, който я дава и както слънчевият лъч минава през нужника без да се омърси, по този начин вярата не може да бъде омърсена от случайни хора в църквата. Така че нека тук да разграничиме - вярата е едно, а институцията е друго", каза доц. Лизбет Любенова.
Цялото предаване можете да видите ТУК.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News