За избитите и пострадали духовници след 9.09.1944 г.

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За преследваните и избивани заради вярата си в деня за почит към жертвите на Народния съд Горан Благоев търси отговор на въпроса защо от всички религиозни общности в България Православната църква първа беше подложена на репресии след 9 септември 1944 година.

За д-р Даниела Калканджиева „репресията минава през омаскаряването. На пострадалите от новата власт им лепват клеймото „фашисти” и след това ги избиват, или затварят по затвори и лагери. Тези, които оцеляват, не се отказват от вярата си и днес следва да ги почитаме като мъченици".

Д-р Момчил Методиев развива тезата, че причина за репресията срещу БПЦ е лидерството на Църквата като морална сила: „Не съм съгласен, че БПЦ като цяло е сътрудничила на властта и преди и след 9 септември. В концлагерите е имало много свещеници и БПЦ всяка година е искала официално тяхното освобождаване".

Ралица Райчева, автор на книга за отец Страхил Сотиров (1897-1979), разказва истории от живота му и разкрива какъв е бил образът на истинския духовник тогава, как с риск за живота си е бил стълб и опора на хората около него, много от които са били цветът на нацията и интелигенцията по това време.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад